مجموعه ابریشم آنلاین شما را به خرید بهترین محصولات ابریشم آنلاین دعوت می نماید. کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

ویتامین آ موجود در پیله ابریشم چیست و خواص آن برای پوست

آنچه در این مقاله می خوانید...

ویتامین آ چیست؟خواص ویتامین آتاثیر ویتامین آ بر روی پوستیک محصول ارگانیک که با دارا بودن ویتامین آ باعث زیبایی پوست میشود
ویتامین آ

پیله ابریشم دارای مواد معدنی بسیاری است که از جمله ی آن میتوان به ویتامین آ موجود در آن اشاره کرد. در این مقاله علاوه بر توضیح درباره ویتامین A به تاثیر این ویتامین بر روی پوست هم میپردازیم.

ویتامین آ چیست؟

ویتامیـن A از مـواد مغـذی ضـروری بـرای کارکـرد صحیح دسـتگاه ایمنـی، عملکرد مطلوب بینایی و تمامی سلولها به ویژه یافـته هـای پوششـی بدن است.

کمبود این ویتامین در کنارفقـر آهـن و یـد، از شـایعترین اشکال سوء تغذیه خردمغذیها، یا به اختصـار گرسـنگی پنهان، در جوامع در حال توسعه میباشد

طـبق آخریـن بـرآوردهای جهانـی 250میلیون کودک پیشدبستانی دچار کمبود تحت بالینی ویتامین A هستند. همچنین درهـر لحظـه 3 میلـیون کودک به اشکال بالینی کمبود ویتامین A (گزروفتالمی) مبتلا هستند که در این بین، 300 هزار نفر به علت گزروفتالمی شدید نابینا بوده و بسیاری، در مدت کوتاهی پساز نابینایـی از دنـیا مـیروند.

با توجه به تأثیر نامطلوب کمبودحاشـیهای ویتامیـن A بـر عملکـرد دسـتگاه ایمنی و ایجاد زمینه بـرای ابـتلای مکرر، طولانی و شدید به انواع بیماریهای عفونی مانـند سـرخک، اسـهال و عفونـتهـای تنفسی و ادراری بارواقعـی بـیماری و میرایـی ناشی از این کمبود، به مراتب بیشتر ازبـرآوردهای فعلـی است.

متاسفانه با وجود روشهای نسبتاً آسان،غیرتهاجمـی و اسـتاندارد شـده بـرای تعییـن شیوع کمبود، وجودمعـیارهای قضـاوت براسـاس شاخصهای مختلف و معرفیراهکارهـای مقابله با کمبود سرمایه گذاریهای پژوهشیو اجرایـی در مورد این خردمغذی در ایران بسیار ناچیز بوده است.

بـر اساس نتایج برخی بررسیهای پراکنده در دهۀ 1370 در کشور اهمیـت کمـبود ایـن ویتامیـن از نظـر سـلامت همگانی،حداقـل در حـد تحـت بالینـی متوسـط ارزیابـی مـیشـود کـه بابرآوردهای جهانی نیز همخوانی دارد

در جهان امروز توسعه تكنولوژي فوايد اقتصادي و اجتماعي بسياري در پي داشته است، ليكن اين توسعه تكنولوژي مدرن سلامتي انسان را به مخاطره انداخته است گرچه اثرات بيولوژيك ميدانهاي الكترومغناطيس مورد مطالعه وسيع قرار گرفته اما مكانيسمهاي فعاليت و اهميت درماني آنها هنوز به طور كامل شناخته نشده است.

اين پيچيدگي تا حدي به دليل فرايندهاي الكتروشيمياييبدن انسان ميباشد و اين مسئله ضرورت هرچه بيشترتحقيقات درماني ميدانهاي الكترومغناطيسي را نشان ميدهداز آن جا كه پوست خارجي ترين لايه بدن را تشكيل ميدهد براي بررسي اثرات ميدان های الكترومغناطيسي بسيار مناسب ميباشد فانك كاهش ميزان كلاژن خارج سلولي را تحت تاثير ميدان مغناطيسي گزارش نموده است بولاك نيز بر تاثيرميدانهاي الكترومغناطيسي بر رشد و مهاجرت كراتينوسيتها درمحيط كشت تاكيد دارد همچنين اثرات اين امواج درتسريع ترميم زخم توسط اتاناسيوس واستراچ گزارش شدهاست تجربيات ماركو نيز بر نقش ميدانهاي الكترومغناطيسي در تقسيم و تمايزسلول ها تاكيد دارد.

همچنين مطالعات نشان داده است كه امواج الكترومغناطيس به علت تكثير بيش از حد اپيتليوم ناحيه پستان، تومور ايجاد مينمايد از طرف ديگر رتينوئيك اسيد كه فعالترين متابوليت طبيعي و بيولوژيكي ويتامين A است،

در فرآيندامبريوژنز نقش مهمي داشته و براي تمايز بافتهاي اپيتليالضروري است. اثرات رتينوئيدها در رشد و تكثيرسلولهاي اپيتليال پروستات توسط پيل بررسي شدهاست.

از آن جا كه پوست نيز اندام هدف فعاليت رتينوئيدهاست، از اين مواد در درماتولوژي و درمان بسياري از بيماريهاي پوستي استفاده ميشود و جلوگيري ازايجاد انواع تومورهاي اپيتليال از جمله اين كاربردهاست.

مطالعات فوتزيك نيز نشان داده است كه رتينوئيدها درپوست، توليد سبوم و شاخي شدن را سركوب مينمايند. فرناندز نيز گزارش كرده است كه رتينوئيك اسيد بر بيانكراتين تاثير داشته و تمايز اپيدرم و فوليكول مو را تحريك ميكند.

با توجه به اين كه امروزه تصور زندگي بدون الكتريسيته مقدور نيست و بسياري از دستگاههاي اطراف ماچه در منزل و چه در محيط كار، مولد ميدان الكترومغناطيس با فركانس كم هستند و از طرف ديگراثرات ويتامين A برسلولها و بافتها، طي آزمايشاتگوناگون نشان داده شده است و همچنين علاوه بر مصرفآن به عنوان مكملهاي غذايي، در درمانهاي كلينيكي نيزاستفاده فراوان دارد.

ویتامین آ

خواص ویتامین آ

بر اثر کمبود این ویتامین فرد دچار ضخامت و خشک شدن قرنیه چشم می‌شود که به اینبیماری گزروفتالمی(xerophthalmia) می‌گویند. اگر کمبود خیلی شدید شود فرد نابینا خواهد شد؛ ولی کمبود آن فرد را دچار شب کوری می‌کند.

ویتامین آ نقشی حیاتی در فعالیت سالم قلب و عروق بدن داشته و در تنظیم سالم فشار خون لازم است.

ویتامین آ در زخم‌های پوست، جوش‌ها و سایر عوارض پوستی چون دارویی، اثری درمانی داشته و کمبود آن موجب دیر درمان شدن زخم می‌شود.

ویتامین آ برای فعالیت مویرگ‌ها و حفظ جدار آنها لازم بوده و در عوارض قلبی عروقی یا خونریزی‌های مغزی کمبود این ویتامین دیده می‌شود.

ویتامین آ در عوارض و صداهای گوش در دوران سالمندی موجب درمان و رفع آن عوارض شده و مصرف آن از به وجود آمدن این عوارض و صداهای مختلف در گوش جلوگیری می‌کند.

ویتامین آ در نگهداری از سلول‌های بدن و شادابی آنها و جلوگیری از پیری زودرس تأثیر شایسته‌ای دارد و امروز در درمان‌های ژرونتولژی و جلوگیری از نابودی و مرگ اعضای بدن از ویتامین «آ» استفاده درمانی می‌شود.

ویتامین آ در بیماری‌های دستگاه تنفسی و سلول‌های مخاطی آن نقش درمانی داشته و کمبود آن موجب عوارض و آتروفی بافت‌های مخاطی بینی می‌گردد.

ویتامین آ در دوران بیماری‌ها و عفونت‌های مختلف در بدن، مقاومت بدن را زیاد و عوامل ضد بیماری را تقویت می‌کند و موجب رفع بیماری شده و به سلامت بدن کمک می‌کند.

ویتامین آ در رشد و نمو تأثیر دارد و برای کودکان جزو ضروریات حیاتی است و موجب فعالیت و نشاط آنان می‌شود.

ویتامین آ در زگیل یا دانه‌های پوستی موجب درمان شدن بوده و به نظر می‌رسد کمبود این ویتامین موجب بروز این دانه‌ها یا زگیل می‌شود. مصرف بیش از حد این ویتامین موجب مسمومیت می‌شود. ويتامين A در شير پاستوريزه نيز وجود دارد.

ویتامین آ

تاثیر ویتامین آ بر روی پوست

ویتامین A جام مقدس مراقبت از پوست در نظر گرفته شده است. برای چند دهه، آن را به عنوان ماده اولیه در داروهایی که برای درمان یک گروه کامل از بیماری های پوست استفاده می شد و خواص درمانی قوی آن هنگامی که برای درمان طبیعی مراقبت از پوست پیش آمد، آن را به بالای لیست پرتاب کرد.

تعدادی از خواص آن، آن را یک عنصر حیاتی در حفظ سلامت پوست، مبارزه با نشانه های پیری و یاری کننده برای برخی نگران کننده ترین بیماری های پوستی ساخت.

البته، همانند بسیاری از مواد طبیعی، آن بدون بحث نبوده است، اما پزشکان و هومیوپات ها به طور کلی توافق دارند که منافع درمانی آن بسیار بیشتر از هر گونه مشکلات بالقوه است و محصولات حاوی ویتامین A و مشتقات مختلف آن همچنان قفسه های داروخانه ها و پیشخوان آرایشی و بهداشتی ها را پر می کنند.

ویتامین A یکی از مواد مغذی طبیعی از نظر مراقبت از پوست است که به طور گسترده استفاده می شود. این معمولا برای درمان آکنه، اگزما، پسوریازیس، زخم های سرد، جراحی، سوختگی، آفتاب سوختگی، کراتوز، فولیکل ریز، ایکتیوزیس، لیکن پلان و پ‍ی‍ت‍ری‍ازی‍س‌ روب‍را پ‍ی‍لاری‍س‌ استفاده می شود.

همچنین به عنوان یک عامل قدرتمند در مبارزه با چین و چروک و خطوط ریز که علائم پیری هستند، شناخته شده است.
رتینوئیدهای یافت شده در ویتامین A برای اولین بار به عنوان یک دارایی بالقوه در مبارزه با آکنه در سال ۱۹۶۰ مشخص شد، هنگامی که دکتر آلبرت کلیگمن یک فرمول به نام رتین-A را کشف کرد.

این به سرعت برای درمان آکنه قانونی شد به گونه ای که برای ترویج سلول در روی پوست، جلوگیری از شکل گیری کومدونهای آکنه، و یا جوش شناخته شد.

امروزه، تعدادی از داروهای آکنه پر طرفدار در بازار، حاوی رتینول در هر دو شکل طبیعی آن و به صورت مصنوعی آن هستند.

اشکال مصنوعی رتینول همچنین به عنوان نرم کننده بر روی پوست شناخته شده اند و حساسیت خورشید آن موضع را کاهش می دهند که یک عارضه جانبی شایع رتینول طبیعی است.

ویتامین A با ترویج ترشح موکوس و متعادل کردن سطح رطوبت در پوست، کمک می کند تا با بیماری هایی مانند پ‍ی‍ت‍ری‍ازی‍س‌ روب‍را پ‍ی‍لاری‍س‌ که با خشکی، پوست پوسته شدن مشخص می شوند، مبارزه کند.

هم زمان، توانایی ویتامین A برای افزایش تولید کلاژن و ترویج توقف پوسته پوسته شدن لایه های مرده خارجی پوست کمک می کند تا آهنگ کلی پوست بهبود یابد، خطوط و چین و چروک و ترک پوست از بین بروند به دنبال آن سالم و نرم و صاف شوند.

ویتامین آ

یک محصول ارگانیک که با دارا بودن ویتامین آ باعث زیبایی پوست میشود

پیله کرم ابریشم در حدود ۴۵۰۰ سال پیش از کرم ابریشم برای نخ ریسی و صنعت نساجی استفاده میشد.
از این پوست دست کارگرانی که در نساجی کار میکردن و عمل نخ ریسی و تمیز کردن پیله ابریشم را انجام میدادند به صورت محسوسی از لطافت و نرمی زیادی برخوردار بود که این موضوع باعث شد که طبیبان و متخصصان پوست تحقیقاتی را در این زمینه شروع کنند. که به نتیجه قابل توجهی دست پیدا کردن.

پیله ابریشم با دارا بودن پروتئین هایی مانند سریسین ، فیبروئین ، کربوهیدرات و همچنین ویتامین هایی از جمله ویتامین A و همچنین ویتامین E باعث این نوع از لطافت و نرمی در پوست دست زنان کارگر نساجی شده بود.

همچنین به این نتیجه دست یافتن که از پیله ابریشم علاوه بر صنعت نساجی میتوان آن را در صنعت پزشکی و همچنین در صنعت آرایشی و بهداشتی نیز استغاده کرد و از معجزه این محصول استفاده کرد.

در صنعت پزشکی میتوان از پیله ابریشم برای درمان و التیام زخمها و همچنین برای پایداری استخانها و در بخش دیگر در جایگزین تاندومها استفاده کرد.

و در صنعت آرایشی بهداشتی استفاده از پیله ابریشم که امروزه به عنوان یکی از پرطرفدارترین محصول ارگانیک برای پوست شناخته میشود را میتوان به موارد زیر دسته بندی کرد:

امروزه به دلیله وارد شدن جنسهای تقلبی برای زیبایی پوست و همچنین تبلیغات وسوسه کننده برای آنها باعث بروز عواض بسیاری در پوست استفاده کنندگان میشود که علاوه بر پیریه زودرس پوست باعث از بین بردن تدریجیه رطوبت پوست میشود.

توصیه دوستانه مجموعه ما: لطفا به جای استفاده از مواد شیمایی و جراحی های غیر منطقی برای زیبایی پوست یک دوره از پیله ابریشم استفاده کنید تا به معجزه این محصول ارگانیک برای زیبایی پوست پی ببرید.

برای اطلاع بیشتر و مشاوره رایگان میتوانید با شماره درج شده در سایت تماس و یا پیج اینستاگرام مجموعه را فالو کنید

منبع:

مجله علمي پژوهشي دانشگاه علوم پزشكي اراك
دكتر جواد بهارآرا ، دكتر كاظم پريور ، دكتر عليرضا اشرف ، رويا رستمي

وضعیت تغذیهای ویتامین A در استان هرمزگان – زمستان 1378
حمیدرضا فلاحتپیشه، آناهیتا هوشیارراد ، عصمت ناصری ، مینا اسماعیلی ، دکتر آرش رشیدی
دکتر ناصر کلانتری، دکتر منصور بقایی، بهنوش محمدپوراهرنجانی، هایده کیانفر ،دکتر نیلوفر پاشایی