مجموعه ابریشم آنلاین شما را به خرید بهترین محصولات ابریشم آنلاین دعوت می نماید. کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

فیبروئین ابریشم چیست و چه کاربردی دارد؟

آنچه در این مقاله می خوانید...

ابریشمفیبروئین ابریشمکاربردهای فیبروئین ابریشم برای پوست
فیبروئین ابریشم

فیبروئین ابریشم نوعی پروتئین فیبریلی و پلیمری طبیعی است که بدلیل زیست سازگار بودنش و ویژگی ها یکنواخت آن می توان به عنوان ماتریس مناسبی برای رهایش دارو مورد توجه قرار گیرد.

پلیمرهای مختلفی به منظور استفاده در سیستم های رهایش دارو مورد بررسی قرار گرفته اند. ماکرومولکولهای مصنوعی مانند: پلی استرها، پلی اورتواسترها، پلی انیدریدها، پلی فسفاژن ها، پلی فسفواسترها کاربرد فراوانی یافته اند.

از طرف دیگر پلیمرهای طبیعی مانند آلجینات، کیتوسان، سلولز، کلاژن، ژلاتین، الاستین بخاطر زیست تخریب پذیری و زیست سازگار شان و تشابه با ماکرومولکولهای زیستی مورد توجه قرار گرفته اند.

با این حال مواد زیستی که بتوانند بر حسب ترکیب و ساختار، خصوصیات مکانیکی و عملکرد قابل کنترل داشته باشند، مورد نیاز میباشند. مواد زیستی برای استفاده در سیستم های رهایش داروی کنترل شده باید دارای خواص ویژه ای باشند.
آنها باید زیست سازگار، زیست تخریب پذیر، غیر سمی ، ارزان و دارای فرآیندپذیری آسان باشند.
برای دستیابی به این نیازها، تحقیقات گسترده ای روی فیبروئین ابریشم بعنوان یک بیوتریال برای رهایش کنترل شده ی دارو در چند سال گذشته صورت گرفته است.
لیف ابریم به دلیل خواص خوبی مانند جرم مخصوص کم، استحکام بالا تا حدود 4.7 Gpa ، مقاومت حرارتی بالا و سازگاری زیستی با بدن موجود زنده، نظر محققان در زمینه الیاف و پزشکی را به خود جلب کرده است.

از طرفی دیگر ، توانایی ایجاد ساختارهای مختلف برای رهایش دارو با مورفولوژی های مختلف مانند فیلم ها، ژل ها، فوم ها، نانوذرات و داربست ها مشارکت طیف کاربردی گسترده ای از مواد زیستی را سبب می شود.

فیبروئین ابریشم

ابریشم

ابریشم خام از دو بخش تشکیل شده است:

بخش اول شامل دو رشته تار بلند به نام فیبروئین میباشد. که ساختار اصلی ابریشم را میسازد.
فیبروئین از فیبریل تشکیل شده است کههر فیبریل شامل میکروفیبریل ها می باشد. هر میکروفیبریل از کنار هم قرار گرفتن زنجیرهای پلیمری پروتئین به وجود می آید.

بخش دوم ترکیب صمغ مانند میباشد که دو رشته ابریشم را فرا گرفته و آنها را به یکدسگر می پیوندد. این ماده صمغی که در آب جوش، محلول صابون، قلیاهای رقیق و اسید استیک قابل حل میباشد، سرسین نام دارد.

ابریشم بیشتر از 5000 سال است نه فقط به خاطر خوصیصیات پارچه بافته شده از آن بلکه به خاطر استفاده از ترکیبات موجود در ابریشم در کرم های آرایشی، لوسیون ها و دارو سازی همواره مورد توجه قرار گرفته است.
مهمترین نوع ابریشم، ابریشم به دست آمده از پیله کرم ابریشم اهلی شده ی بومیکس موری میباشد که از دو پروتئین ساخته شده است، فیبروئین با زنجیره ی سنگین و زنجیره سبک که به نسبت یک به یک حضور دارند و به وسیله یک تک پیوند دی سولفیدی بهم متصل هستند.
پروتئین های پسب مانند که سرسین نام دارن این زنجیره ها را به هم متصل نگه میدارند و حدود 25 تا 30 درصد وزن پیله راتشکیل میدهند.

فیبروئین ابریشم

فیبروئین نوعی پروتئین فیبریلی و پلیمری طبیعی است که بدلیل زیست سازگار بودنش و ویژگی ها یکنواخت آن می توان به عنوان ماتریس مناسبی برای رهایش دارو مورد توجه قرار گیرد.

تقریبا تمام آمینو اسیدهایی که در پروتئین طبیعی وجود دارد در فیبروئین ابریشم نیز موجود است.

فیبروئین به وسیله درصد بالای گلایسین، آلاتین و همچنین سرسین و تایروسین مشخ میشود. مجموع گلاسین و آلاتین حدود 75 درصد ابریشم را تشکیل میدهند.
زنجیره ی سنگین در فیبروئین متناوبا شامل بلوک های چربی دوست و آب دوست می باشد. بلوک های چربی دوست بیشتر از واحدهای تکراری GAGAGS و به مقدار کمتری از واحدهای تکراری GAGAGX تشکیل شده اند، که منطقه کریستالی فیبروئین ابریشم را بوسیله تا خوردن صفحات درون مولکولی بتا می سازند.
بخش آب دوست هسته غیر تکراریست و در مقایسه با واحدهای تکراری چربی دوست بسیار ناچیز است.

شکل زیر ساختار اولیه فیبروئین ابریشم را نشان میدهد.

بخاطر گروه های آمینو اسید ، فیبروئین ابریشم امکان ایجاد تغییرات شیمیایی را ایجاد میکند.
آمین ها، المل ها، فنول ها، گروه های کربوکسیل و تیول ها به عنوان گروه های اکتیو برای اصلاح شیمیایی فیبروئین ابریشم شناخته شده اند.

فیبروئین ابریشم

کاربردهای فیبروئین ابریشم برای پوست

فیبروئین ابریشم با داشتن مواد معدنی و املاح مقوی که در بالا نیز ذکر شد تاثیر معجزه آسایی بر روی پوست انسان در زمینه زیبایی میگذارد.

مهترین تاثیر آن را میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سفید کننده پوست
  • لیفتینگ پوست
  • از بین برنده خطوط خنده
  • از بین برنده خطوط پسن و چروک
  • و همچنین از بین برنده خطوط روی گردن

توصیه: در علم پزشکی و زیبایی پوست بخشی به نام فیبروئین تراپی وجود دارد که از روش تزریق استفاده میشود.
توصیه گروه ما این است کسانی که مایل به انجام فیبروئین تراپی هستند حتما یک دوره از محصولات ارگانیک ماننده پیله ابریشم که سرشار از فیبروئین است استفاده کنند.

قطعا به نتیجه مورد قبول میرسین

برای مشاوره رایگان میتوانید بر روی دکمه زیر کلیک نمایید.

منبع:

پژوهشکده علوم فناوری اطلاعات ایران

دانشگاه گیلان گروه مهندسی نساجی
گرایش شیمی نساجی و علوم الیاف